Samba

Narodowy taniec Brazylii, jest integralną częścią kultury tego kraju, ale samba nie jest jedna…w państwie karnawału występuje wiele odmian samby, a każda z nich posiada inny charakter, rytm i tempo. Taniec, który jako samba trafił na nasze parkiety jest tylko jednym z wielu porywających i zaskakujących rytmów.
Samba to muzyka i taniec narodu kojarzony przede wszystkim z karnawałowym szaleństwem w Rio de Janeiro. Do udziału w karnawale, jego uczestnicy przygotowują się przez cały rok, by potem w lutym, przez pięć dni i nocy poddać się niepowtarzalnej atmosferze karnawału. Uważa się, że taniec ten wywodzi się z tańca w kółko Murzynów ze szczepu Bantu, a do Ameryki przybył wraz z niewolnikami afrykańskimi. Zatem jego pierwowzorów należy szukać w rytmach i pieśniach afrykańskich
Do Europy samba przybyła w 1914 roku, ale dopiero po II wojnie światowej zrobiła się bardzo modna i uznana za taniec turniejowy.
Samba turniejowa jest szybkim tańcem, bogatym w różne wariacje tańczonym dookoła parkietu. Także bardzo bogatym w różnorodne akcje występujące w ciele. Wymaga od tancerzy ruchów całego ciała, akcentowane są ruchy bioder. Inną ważną, charakterystyczną akcją tego tańca jest tzw. „samba bounce” – „odbijająca” akcja występująca w ciele w figurach tańczonych w rytmie „raz e dwa”, szczególnie punktowana przez sędziów. Jednak całość ruchu musi być bardzo miękka, nie może powodować utraty ładnej postawy tancerzy.
W sambie zwraca się również uwagę na muzykalność tancerzy, który muszą umieć zaprezentować wiele różnych rytmów zawartych w tym tańcu. Podobnie jak w innych tańcach istotne są piękne linie ciała.
Samba tańczona jest na turniejach tańca jako pierwszy taniec latynoamerykański.